2007_05(máj)

Z Raganovho voza - Čerešnové halušky

Jún, tak ako v ostatných častiach bližšieho okolia, aj na Brezovej, bol v znamení prvého dozrievajúceho ovocia, prvej kosby lúk, sprevádzané vôňou sušeného sena. Brezovský chotár, polia, humná a záhrady, ktoré v júni priam žiarili bujnou zeleňou, ponúkali množstvo sladkých dobrôt, čerešién, jahvód či drúzgafcou. S ich spracovávaním si nikto ťažkú hlavu nerobil. Pod nájazdami čarakou detí totiž častokrát ani nestíhali dozrieť. Z toho, čo zostalo, sa ráno narýchlo uvarilo trocha lekváru, ktorý sa ešte teplý natieral na krajíčky domáceho chleba a zapíjal bielou kávou. Na obed alebo večeru sa narobelo čerešnovích halušiék. No a minimálne raz do týždňa sa na stole objavila salátová omáčka s kvóprom. S 24. júnom, na rozdiel od iných častí Slovenska, sa žiadne zvyky nespájali, bol to deň ako každý iný. Je to pravdepodobne aj tým, že väčšina Janov na Brezovej bola krstená ako Ján Evanjelista, ktorý má sviatok 27. decembra, čo malo v tomto silne luteránskom kraji svoju prostú logiku. Predné izby a výšky domácností boli presýtené vôňou sušených zeliniek. V tomto mesiaci sa zberal hlavne kmín, koreander a maderán, čo boli najbežnejšie používané a dostupné koreniny. Koncom mesiaca zasa lipový kvet na čaj. Sady a lúky sa začínali kosiť na Víta (15. 6). Na konci školského roku bývali regrácie. Bola to slávnosť konca školského roka, spojená s celodenným výletom do prírody - Klobúková, Matejková, Dolinka. Bol to deň plný hier, spevu, spojený s pohostením pripraveným mamičkami detí.


Čerešnové halušky
Netašmi sa tólko, čo nevidet bude polodne, otec budú zase žvandrat, že sa z obedom šuchceme. Tam si zarob cesta na halušky - daj si múky, jedno vajco, ščipku soli a kolko príme vody. Dobre vymiéšaj, aby sa natahovalo a lepelo, nasyp tam tých čerešíén, čo ráno z humna doniésél a šecko to zamiéšaj. Len si hlad, aby si si fertuchu od cesta nezacafrala. Z cesta si daj na deščičku a z ližicu po kúskoch cesta aj s čerešnámi do vody hádž. Dicky si ju musíš ve vode omočit, aby sa ty nelepelo. Šecko nechaj prevarit, pomiéšaj, aby ty neprihoreli a ked prejdú varom móžeš ocedyt. Daj ich do misi a posyp dobre syrom.
 
-rgn-

| Zverejnil: Admin | Vydané dňa 24. 07. 2007 | 3563 x prečítané | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: -rgn-
Čitatelia

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

Vyhľadávanie

Vyhľadať textRozšírené vyhľadávanie
<<  August  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

www stránky mesta Novinky spod Bradla - internetová podoba mesačníka mesta Brezová pod Bradlom
Vydáva MsÚ Brezová pod Bradlom. Redakcia: MsÚ, Nám. M. R. Štefánika 1, 906 13 Brezová pod Bradlom, e-mail: mesto@brezova.sk. Redakčná rada: A. Fedorová, J. Kazičková, T. Malková, J. Reptová. Zodpovedná redaktorka: G. Plačková, tel.: +421 915 878 004. Redakcia si vyhradzuje právo príspevky skrátiť, redakčne upraviť, neuverejniť. Zodpovednosť za obsah písomných a fotografických materiálov nesú autori. Vydavateľ nezaručuje pravdivosť informácií obsiahutých v platenej inzercii. Evidenčné číslo periodickej tlače: EV 2892/09. Uzávierka posledný deň v každom mesiaci.
Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server