2008_03(marec)

Chránená krajinná oblasť Malé Karpaty

Pre zväčšenie kliknite na obrázokNaše mesto susedí s Chránenou krajinnou oblasťou Malé Karpaty (CHKO MK), preto Vám chcem v krátkosti ponúknuť základné informácie o tomto prekrásnom území. Malé Karpaty boli vyhlásené v roku 1976 s rozlohou 65.504 ha. za Chránenú krajinnú oblasť a delia sa na 4 regionálne podcelky, ktoré obklopuje Podunajská rovina, Podunajská pahorkatina, Borská nížina, Myjavská pahorkatina a Považské podolie.

Pre zväčšenie kliknite na obrázokDevínske Karpaty - od Devínskej brány po Lamačskú bránu
Pezinské Karpaty - medzi Lamačskou bránou a Trstínom
Brezovské Karpaty - od Trstína po zníženinu medzi Prašníkom a Vrbovým
Čachtické Karpaty - od zníženiny medzi Prašníkom a Vrbovým po Nové Mesto n/V.
V súčasnosti sa v CHKO MK nachádza 68 maloplošných chránených území, z toho v Brezovských Karpatoch ich je 16.

V symbole CHKO je znázornený listnatec jazykovitý (Ruscus hypoglossum L.), ktorý rastie na Slovensku iba v Malých Karpatoch, kde dosahuje najsevernejší výskyt svojho areálu.
Ochrana prírody Malých Karpát sleduje zachovat' a zveľadiť všetko, čo je významné z hľadiska zachovania rázu a biologickej rovnováhy krajiny a je dôležitá pre zlepšenie prírodných pomerov. Ide najmä o zachovanie vzácnych druhov a spoločenstiev flóry a fauny, ojedinele zachovaných lesných spoločenstiev, ako aj príťažlivých geologických útvarov. Okrem chránených druhov sú tu zastúpené aj vzácne a ohrozené druhy rastlín, výskyt ktorých monitorujeme aj v našom katastri.
Ochrana prírody a krajiny sa v Slovenskej republike v súčasnosti vykonáva v zmysle zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Zákon ustanovuje všeobecnú ochranu prírody a krajiny, územnú ochranu, druhovú ochranu a ochranu drevín. Na dodržiavanie zákona dohliadajú strážcovia, ktorí sú pracovníkmi Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky a členovia Stráže prírody, ale tých si predstavíme nabudúce.

Bc. Dušan Marko
strážca CHKO Malé Karpaty


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasov: 1] 1 2 3 4 5
| Zverejnil: Terézia Malková | Vydané dňa 18. 04. 2008 | 3429 x prečítané | Počet komentárov: 0 | Pridať komentár | Informačný e-mailTlačiť článok | Zdroj: Bc. Dušan Marko
Čitatelia

Užívateľské meno:

Heslo:
Registrácia nového čitateľa!

Vyhľadávanie

Vyhľadať textRozšírené vyhľadávanie
<<  Júl  >>
PoUtStŠtPiSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

www stránky mesta Novinky spod Bradla - internetová podoba mesačníka mesta Brezová pod Bradlom
Vydáva MsÚ Brezová pod Bradlom. Redakcia: MsÚ, Nám. M. R. Štefánika 1, 906 13 Brezová pod Bradlom, e-mail: mesto@brezova.sk. Redakčná rada: A. Fedorová, J. Kazičková, T. Malková, J. Reptová. Zodpovedná redaktorka: G. Plačková, tel.: +421 915 878 004. Redakcia si vyhradzuje právo príspevky skrátiť, redakčne upraviť, neuverejniť. Zodpovednosť za obsah písomných a fotografických materiálov nesú autori. Vydavateľ nezaručuje pravdivosť informácií obsiahutých v platenej inzercii. Evidenčné číslo periodickej tlače: EV 2892/09. Uzávierka posledný deň v každom mesiaci.
Táto web stránka bola vytvorená prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku. Názvy programových produktov, firiem a pod., použité na tejto stránke, môžu byť ochrannými známkami príslušných vlastníkov.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server