Spravodliví medzi národmi

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_08(august), Vydané dňa: 18. 09. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázok Keď smerom do Hradišťa pod Vrátnom opúšťate chotár Brezovej pod Bradlom, tak po pravej strane zátačky vlniacej sa cesty môžete vidieť bývalý mlyn majstra Štefana Pavlíka (1895 – 1970), rodáka z Dolného Štverníka. V stavbe sa mlelo aj po vojne, koniec urobil až nástup socialistickej veľkovýroby. Manželkou Štefana bola pani Kristína z myjavských kopaníc, rodená Durcová (1905 – 1979), až potiaľ z uvedeného nič zvlášť zaujímavé.
Nad ich hrobmi som v zamyslení postál počas nedávnej prechádzky brezovským cintorínom. Na spoločnom


 pomníku ma upútala tabuľka s nápisom: „Tu v hrobe sú pochovaní „Spravodliví medzi národmi“, čo je presný citát z vyznamenania oboch manželov štátom Izrael. Ba dočítal som sa, že 4. septembra 2009 uplynie od smrti Kristíny Pavlíkovej presne tridsať rokov. To už bola dostatočná inšpirácia, ktorá ma priviedla k napísaniu spomienky na týchto vzácnych ľudí.
Základné životopisné údaje o Pavlíkovcoch mi poskytla bývalá kolegyňa, emeritná učiteľka Anna Mosnáčková. Dozvedel som sa, že Štefan bol nielen šikovným mlynárom, ale aj široko rozhľadeným a sčítaným človekom. Kristína pochádzala zo zámožnejšej rodiny a z jej svadobného vena bol kúpený mlyn. Súčasníčky o nej hovorili, že „bola hrdou a prehnane čistotnou parádnicou“. No, proti gustu žiaden dišputát, ako sa vtedy hovorilo. Ja som si však na hrobovom pomníku všimol aj mnohovravný citát z apoštola Pavla: „Lebo mne žiť je: Kristus ...“. To už je svedectvo o duchovnom odkaze manželov.
Najdramatickejším obdobím ich života, ale aj synov Štefana (1924) a Jána (1927) boli záverečné mesiace druhej svetovej vojny (1944/1945). Vtedy v starorodičovskom štverníckom dome ukrývali šesť židovských štvancov. Doviedli ich k nim od Brožkov. Pavlíkovci ich prijali napriek nebezpečenstvu, ktoré z toho plynulo. Prechovávanie rasovo prenasledovaných ľudí sa vtedy trestalo smrťou. A oni prijali i siedmu, štrnásťročnú Gertrudu Denskú (1930), ktorú od Brožkov priviedol jej brat Rudolf (1928).
Pani Gertruda, žijúca v Prahe, mi rozprávala: „U Pavlíkov ma volali Kačka. Z ďalších ukrytých som menom poznala iba Bélu Weissa-Vlčku, ktorý už nežije. Šproncovci (Spronz) mali chlapca, myslím že Oskara. Ja som spávala v mlyne, v posteli s tetičkou Kristínou. Keď sme sa ukladali na noc, nezabudla mi pripomenúť: Kačko, spi čúvno! To aby som bola ostražitá a pri nebezpečenstve pripravená utiecť do lesa. Pavlíkovci mi zachránili život, čo si pri každej príležitosti pripomínam. Som im nesmierne vďačná, ale aj ďalším kopaničiarom, ktorí nás nezradili.“
Gertrudin brat Rudolf Denský (celá rodina pochádzala zo Senice) v zaujímavej autobiografii napísal: „Kačku som doviedol do mlyna s malým hospodárstvom, čo patrilo Štefanovi Pavlíkovi. Miesto bolo na samote medzi Hradišťom a Brezovou bokom od hlavnej cesty. So ženou ukrýval ďalších šesť židov v dome asi tri kilometre od mlyna. Všetci prežili vojnu, po ktorej emigrovali do Izraela... Čo sa týka Pavlíkovcov, treba si spätne uvedomiť, s akou obetavosťou títo ľudia riskovali nielen majetok, ale i životy svoje a svojich detí. V Izraeli existuje ocenenie, nazvané „Spravodliví medzi národmi“, ktoré vyjadruje úctu a uznanie tým, ktorí pomáhali židom pred holokaustom. Mená Štefana a Kristíny Pavlíkovcov, ktorí už nežijú, boli vyryté v jeruzalemskom pamätníku „JAD VAŠEM“, za prítomnosti synov Štefana a Jána v roku 1991. Ich rodičia boli skutoční hrdinovia druhej svetovej vojny.“ Toľko z Rudovho životopisu. Treba už len dodať, že sprievodcom obom bratom v Jeruzaleme bol Kačkou spomínaný Oskar Spronz, v tom čase žijúci v Haife.
Nedávno sme si pripomenuli už 65. výročie Slovenského národného povstania. Udalosť, ktorá je v našich dejinách nespochybniteľná. Ako národ nás rehabilitovala pred demokratickým svetom za kolaboráciu režimu s fašistickým Nemeckom, v ktorého scenári bolo aj neľudské vyvraždenie židov. Treba si to pripomínať, ale s úctou musíme spomínať aj na tých, ktorí mnohým nezištnou pomocou životy zachránili. Buďme hrdí, že sa medzi „Spravodlivými“ našli aj naši rodáci.

Peter Uhlík