Boli ste na jarmeku?

Autor: Viera Mikulčíková <vieramikulcikova(at)gmail.com>, Téma: 2009_08(august), Vydané dňa: 18. 09. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázokpre zväčšenie kliknite na obrázokÚspešný a vydarený XVIII. brezofský jarmek sa začal už v piatok 21. 8. 2009, kedy sa postupne umiestňovali na Námestí M. R. Štefánika stánky s občerstvením, remeslami a pre deti skákacia šmykľavka a trampolína.
Za krásneho až veľmi teplého počasia sa návštevníci zabávali počas hodinového koncertu country skupiny DOSTAVNÍK z Bánoviec nad Bebravou, ktorý bol sprevádzaný country tancami v podaní tanečnej skupiny Kentucky z Nivnice (ČR). Neúnavní, ale veľmi príjemní tanečníci dokázali tancovať aj ďalšiu hodinu počas vystúpenia country


pre zväčšenie kliknite na obrázok skupiny COUNTRY TIP. Na záver hudobného programu vystúpila mladá hudobná skupina ELECTRIC FLASH z Bratislavy. Už zaplnené námestie si vypočulo známe piesne zo 60. a 70. rokov.
Veľký divácky úspech mal aj audiovizuálny program k dejinám Brezovej so sprievodným hovoreným slovom v podaní Matúša Valihoru.
V sobotu 22. 8. 2009 po oficiálnom otvorení pani primátorkou pokračoval jarmok kultúrnym programom. Neodmysliteľnou súčasťou našich tradičných jarmokov je vystúpenie Folklórneho súboru Brezová. Jarmočný kolorit zvýraznilo divadelné vystúpenie spolku mladých ochotníkov z Priepasného, krásne slovácke pesničky zaspievalo 20 mužských hlasov Slováckeho krúžku Koňaré z partnerského mesta Břeclav. Po nich zazneli upravené komorné piesne v podaní ženského spevokolu Úsmev z Kolárova.
Aby to bolo rôznorodé, nechýbala ani dychová hudba. Tentoraz z Veselého pri Piešťanoch. Korunu všetkému dalo vystúpenie Bukasového masívu.
Zaujímavým obohatením tohtoročného jarmoku bolo zabezpečenie umeleckého zoskupenia Havrani, ktorí prilákali ľudí ukážkami dobových zbraní v podaní zbrojnošov v dobových kostýmoch. Deti zabávali dvaja šašovia. Nechýbali rôzne umelecké remeslá. Boli umiestnení na trávnatej ploche pred Reštauráciou u sváka Ragana.
Novinkou jarmoku bol Brezofský dvor, ktorý bol otvorený pre verejnosť v priestoroch za budovou mestského úradu. Návštevníkov privítal na paneli stvárnený sváko Ragan, hlúčik ľudí, ktorý bol permanentne pri výstavných paneloch si prezeralo výstavu dobových fotografií zo starej Brezovej pod názvom Humnami a uličkami. Dievčatká ponúkali okrem uvitého brezovského perka aj propagačné materiály (Jarmočné právo, Brezová pod Bradlom - dobové pohľadnice z 1. polovice 20. storočia, Pexeso – M. R. Štefánik, Brezovské perko a Brezovský kroj.) Najväčšia „šóra“ sa neustále tvorila pri varených brezovských cesteniciach s makom, prezlami a syrom. Klubistky ponúkali brezofské pečené buchty, zavináky, cestenice, pagáčiky, kapustnáky a brezovské zázvorníky. Poľovníci pripravili pre účinkujúcich guláš.
Takto sme si všetci účastníci tohtoročného jarmoku pripomenuli 300. výročie udelenia jarmočného práva.

V. Mikulčíková