Začiatkom júla sme členovia SMRŠ z klubov v Brezovej, Myjave, Starej Turej a Novom Meste nad Váhom navštívili Kysuce a Oravu. Najzdatnejší spomedzi nás vystúpili z Oščadnice na Veľkú Raču /1236 m/, ďalší navštívili vo Vychylovke Skanzen kysuckej dediny a previezli sa na úvraťovej železnici. Ba niektorí sa pešo prešli do Oravskej Lesnej a späť.
Povestnou čerešničkou na torte bola naša návšteva ani nie trojtisícovej Starej Bystrice. Ocitli sme sa v nej s
týždenným predstihom dlho očakávanej udalosti – posviacky prvého slovenského orloja. Po zaparkovaní nás ale upútalo celé námestie s Komplexom rekonštruovaných i nových stavieb. Prispôsobené sú koloritu krajiny i obce. Dominuje tradičný materiál, ktorým je drevo, šindeľ a kameň. Štýl, kompozícia i symbióza diela takmer jurkovičovská ! A jej organickou súčasťou je aj orloj na južnej strane.
Od stola terasy bistra sa zdvihol mladý muž. Upútal ho náš nevšedný záujem, a tak nás oslovil. Vyjadril radosť z našej návštevy ešte pred odhalením orloja. Prezradil, že túto, pre svet atrakciu, vymysleli, aby sa zvýšila návštevnosť obce. Hovoril síce v plurále, ale tak zasvätene, že sme ho tipovali za otca nápadu. Servírka nám prezradila, že je to miestny starosta a poslanec NR SR, vyštudovaný katolícky teológ a právnik Dr. Ján Podmanický /1977/.
Dozvedeli sme sa od neho ďalšie zaujímavosti. Autorom úpravy celého Rínku sv. Michala Archanjela je Ing. architekt Ivan Jarina, nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča. Spolupracovníkmi na diele sú manželia Viliam a Marcela Loviškovci, akademickí sochári. Samotný orloj zostavil pražský majster Víťazoslav Špidlen. Návštevníci môžu v okne vidieť „ukazujúce sa" drevené plastiky siedmich katolíckych svätcov. Na astrolábe sú údaje polohy hviezd, Slnka a času podľa miestnej zemepisnej dĺžky. Celok priečelia dotvárajú busty osobností slovenských dejín: Pribinu, Svätopluka, Bernoláka, Štúra, Hlinku a Štefánika. Hodiny ukazujú pravý slnečný čas.
V dobe, kedy ostáva pomenej peňazí na výlety, treba obracať pozornosť na domáce zaujímavosti. Je to investícia lacnejšia, ale v nejednom prípade na zážitky bohatšia ako kdekoľvek vo svete. Starej Bystrici veľmi pomohla moderná prepojka z Novej Bystrice /boli na nej v čase našej návštevy medzinárodné preteky automobilov do vrchu/ do Oravskej Lesnej a na cestu do Námestova. Dávame to do pozornosti, lebo aj jednodňové zájazdy sa dajú racionálne kombinovať.
Peter Uhlík