Spomienka na obetavú speváčku ľudových piesní Annu Gabrižovú-Kravárikovú z Brezovej

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_06(jún), Vydané dňa: 17. 07. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázokPri príležitosti úmrtia 22. júna 2009 vyberám z jej životopisu.
Matka Anny Kravárikovej zomrela v ranom detstve. Vychovali ju starí rodičia. Starý otec Štefan Kravárik (1866) bol ľudový muzikant, hrával na trúbke a klarinete. Stará matka Anna Kraváriková (1868-1958) veľmi ľúbila rodný kraj a ospevovala ho v ľudových piesňach, takže mnohé piesne vznikali u nich. Bolo to v brezovských kopaniciach U Vaškov (predtým sa to volalo U Komadov). Obaja manželia veľmi milovali hudbu, spev a svoj rodný kraj. Ešte 


starého otca otec hrával na fujaru, keď pásol ovce Poláčkovcom z Brezovej v poli zvanom Trchov.
Starí rodičia vnučku Annu Kravárikovú učili spevu od útleho detstva. Túžbou starej mamy bolo, aby sa to naučili deti a aby to raz niekto zapísal.
V roku 1962 na oslavu 700-ročnice Brezovej som nacvičila sólistov, zbor žien aj doprovod ľudovej hudby, celé folklórne pásmo zostavené už zo zozbieraných piesní. Keď som videla u starých ľudí ešte veľké bohatstvo piesní, začala som ich zoraďovať. Trvalo to vyše 20 rokov, kým vyšla kniha Piesne z Brezovej. Do knihy mi prispelo 23 spevákov ako napr. manželia Štefan a Katarína Zubákovci, Ušiaková Alžbeta, Zuščic Martin, Krutá Anna, Plačková Zuzana a ďalší. Najplodnejšou speváčkou bola Anna Gabrižová – Kraváriková, ktorá mi naspievala 93 piesní. Stretla som sa u nej s veľkou ochotou a obetavosťou, za čo som jej veľmi vďačná. Hocikedy, dokonca aj v noci, keď jej prišla na myseľ ďalšia pieseň, zaznačila si ju a pri najbližšej príležitosti mi ju zaspievala. Odchádzala spokojná, keď videla, že je pieseň znotovaná. Táto spolupráca trvala viac ako 20 rokov. Jej zásluhou počet piesní vzrástol na 336. Tým sa splnilo prianie jej starej mamy, aby tieto piesne ostali v pamäti ľudí.
Pri výročí jej smrti si na ňu s láskou spomínam.

Oľga Kovačičová