Pietna spomienka na generála M. R. Štefánika v Taliansku

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_05(máj), Vydané dňa: 20. 06. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázokZačiatkom mája sme si pripomínali v pietnej úcte na viacerých miestach Slovenska 90. výročie tragickej smrti M. R. Štefánika. Táto významná osobnosť našich novodobých dejín zanechala stopy aj v iných štátoch a to nielen v rámci Európy.
Primátorka mesta JUDr. Anna Danková a evanjelický farár Mgr. Ján Lichanec uskutočnili v dňoch 14. a 15. mája t. r. cestu do Talianska, kde je spomienka na M. R. Štefánika i na jeho snúbenicu markízu Giulianu Benzoni


pre zväčšenie kliknite na obrázok zachovávaná dodnes.
Úctu ku generálovi M. R. Štefánikovi prechovávajú i obyvatelia mesta Campoformido, odkiaľ vzlietol na svoju poslednú cestu do vlasti. Na radnici inštalovali pamätnú tabuľu, na odhalení ktorej sa zúčastnili i zástupcovia nášho mesta v máji 2007.
V rámci tohtoročných pietnych aktivít, spojených s výročím úmrtia nášho slávneho rodáka, sme si kládli za povinnosť položiť kyticu kvetov a venček k pamätnej tabuli v Campoformido, o ktorú sa tamojšia radnica príkladne stará. Urobili sme tak v rámci prijatia u starostu mesta, ktoré bolo veľmi priateľské. Prekvapili nás hlboké znalosti o živote M. R. Štefánika i úcta, s ktorou o ňom rozprávali.
Počas plánovania cesty, za pomoci Slovenského inštitútu v Ríme, mám navrhol veľvyslanec Slovenskej republiky v Taliansku Mgr. Stanislav Vallo návštevu hrobu snúbenice M. R. Štefánika, markízy Giuliani Benzoni, ktorý sa nachádza v malebnom kúpeľnom meste Monsummano Terme. Návrh sme prijali a vďaka ochote starostu mesta i jeho spolupracovníčok sme spoločne s pánom veľvyslancom položili veniec na jej hrob. I tu nás, v rámci prijatia na radnici, prekvapilo, ako veľmi si Taliani vážia svojich významných rodákov a koľko vedia o ich živote a činoch. Markíza Benzoni bola vo svojej dobe veľmi vzdelaná žena, ktorú veci verejné nenechávali ľahostajnou.
Počas celého pobytu v Taliansku sme sa stretávali s priateľskými ľuďmi, ktorí spájajú Slovensko s menom M. R. Štefánika. Primátorka mesta Brezová pod Bradlom pozvala starostov Campoformida a Monsummano Terme na návštevu rodného kraja tejto významnej osobnosti pri príležitosti 130. výročia narodenia na budúci rok, aby sme im ukázali miesta, kde sa narodil a prežil svoju mladosť a zároveň sa im takto poďakovali za uchovávanie pamiatky na M. R. Štefánika v ich mestách. 
Počas cesty domov sme si želali, aby sme i my na Slovensku prechovávali takú úctu a hrdosť k našim významným rodákom ako Taliani.

JUDr. Anna Danková