O zachránených letcoch a ich záchrancoch

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_05(máj), Vydané dňa: 20. 06. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázok7. mája sa v Lubine - Miškech Dedinke uskutočnil odborný seminár Americkí letci zachránení v Podjavorinskom kraji, ktorý zorganizovali Obec Lubina, veľvyslanectvo USA, Ministerstvo obrany SR a Trenčiansky samosprávny kraj.
Seminára sa zúčastnili izraelský veľvyslanec Zeev Boker, Chargé d'Affaires veľvyslanectva USA Keith A. Eddins, zástupcovia z českého, poľského, rumunského, ruského a ukrajinského veľvyslanectva, predseda Trenčianskeho 


samosprávneho kraja Pavol Sedláček, predstavitelia okolitých obcí a ďalší hostia.
Prednesené príspevky priblížili pôsobenie 15. americkej leteckej armády nad územím Slovenska. Zazneli príbehy
zachránených letcov a ich záchrancov z radov domácich obyvateľov, vzácnym bolo vystúpenie priamych účastníkov odboja, plk. v. v. Františka Bíma, a Dr. Ivana Hrušovského.
Z Brezovej pod Bradlom prišli na seminár primátorka mesta Anna Danková, Ondrej Janšto, Peter Uhlík a Matúš Valihora. Ondrej Janšto predstavil fragmenty z bombardéra B 24 Liberator, ktorý havaroval 20. novembra 1944 na Pokrivníkoch a šesť členov z jeho posádky sa ukrývalo u občanov v brezovských a bukovských kopaniciach. V mieste dopadu Liberatora sa O. Janštovi podarilo nájsť vrtuľový list a niekoľko menších úlomkov.
Seminár bol zavŕšený položením kvetov pri pamätníku SNP na vrchu Roh.

M. Valihora