Brigáda na Bradle

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2009_04(apríl), Vydané dňa: 06. 05. 2009

pre zväčšenie kliknite na obrázokDňa 4. 4. 2009 sa uskutočnilo, ako i po minulé roky, čistenie Bradla za účelom odstránenia odpadkov z prírody a upratanie areálu NKP Bradlo a ako i predpríprava na spomienky, ktoré sa konajú každoročne na pamiatku M. R. Štefánika v máji.
Akciu zorganizovalo centrum voľného času, mestská polícia za podpory primátorky nášho mesta.
Na naše veľké prekvapenie sa upratovania zúčastnilo veľmi veľa dobrovoľníkov rôznych vekových kategórií - od rodičov


 cez teenagerov až po škôlkarov, teda tých najmenších a najsnaživejších. Nikto z nás nepočítal s takou účasťou, pre každého z nás bola príjemným prekvapením. Počet brigádnikov sa zastavil až na čísle 26.
V sobotňajšie ráno sme sa o desiatej hodine stretli na Námestí M. R. Štefánika, kde sme dostali inštrukcie. Naši usilovní adepti boli rozdelení do dvoch skupín, ktoré sa už potom v plnom nasadení pustili do práce. Prvá skupina nezaháľala a zobrala si na starosť trasu po ceste na NKP Bradlo, no ani cesta cez les „skratkou" nám nezostala ľahostajná a nebojácne sa jej ujala druhá časť našej výpravy.
Niekedy sme boli veľmi prekvapení, čo všetko dokážu ľudia vyhodiť do lesa a ako sa to tam vlastne dostalo. Spomenieme aspoň pár príkladov: stoličky, košíky, sklenené demižóny, obuv, pneumatiky. Samozrejme najviac boli zastúpené plastové fľaše a papier. Nedokážeme pochopiť, ako sa to tam dostalo, veď na Brezovej existuje zberný dvor, do ktorého sa dá podobný odpad zaniesť, a podotýkame, zadarmo.
Spolu sme nazbierali celkovo 30 plných vriec odpadu. To stojí za zamyslenie !
Po náročnej práci nás čakalo na Bradle pri chate občerstvenie v podobe špekáčikov. Ako sa hovorí - po práci lepšie chutí, a tak sme si spomenuté špekáčiky opiekli, debatovali sme pri táboráku a kochali sa prekrásnou prírodou. Dobrú náladu sme si ešte zlepšili hraním volejbalu, bedmintonu, futbalu. Starší účastníci našej „pracovnej výpravy“ si zaspomínali, ako to bolo, keď sa ako deti hojdali na hojdačke a užívali si bezstarostné chvíle v prírode so svojimi rovesníkmi.
Z tohto miesta by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastnili na tejto peknej a vydarenej akcii.

Tomáš Perička, CVČ Brezová p. Br.