Medzinárodný deň vojnových veteránov

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2008_11(dvojčíslo), Vydané dňa: 20. 12. 2008

pre zväčšenie kliknite na obrázokPodpísaním prímeria s Nemeckom v Compiegne dňa 11. novembra 1918 o 11. hodine skončila sa prvá svetová vojna. Vyžiadala si milióny obetí. Každoročne, 11. novembra hodinu predpoludním, kladú k pomníkom padlých kytice umelých divokých makov. Jednu kvetinku si na klopy kabátov pripínajú spomínajúci občania. Prečo červený mak? Preto, lebo na frontoch, kde vojakov narýchlo pochovávali, nebol iný kvet k dispozícii.
Od roku 1922 sa tento spôsob úcty k obetiam vojny stal vo Veľkej Británii tradíciou, ktorá sa rozšírila do


Francúzska, a potom do krajín NATO, včítane Nemecka a 11. november sa nakoniec stal Medzinárodným dňom vojnových veteránov. V posledných rokoch sa tento pekný zvyk ujal aj v Českej republike, a prvé pokusy sú i na Slovensku, najmä keď 11. novembra spomíname na mŕtvych z oboch svetových vojen.
Z iniciatívy Spoločnosti M. R. Štefánika uctili sme si pamiatku padlých 11. novembra 2008, v deň 90. výročia ukončenia prvej svetovej vojny, z ktorej sa nevrátilo 73 našich rodákov. K ich menám na pomníku slobody položili sme kyticu červených makov a zapálili sviečky.
-puk-