Oživené spomienky

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2008_10(október), Vydané dňa: 16. 11. 2008

Naozaj nevídaný zájazd v histórii nášho hádzanárskeho oddielu sa podarilo realizovať presne pred štyridsiatimi rokmi. V dňoch 28. 9. - 10. 10. 1968 obdivovali umenie prvoligových dorasteniek TJ Bradlan Brezová pod Bradlom diváci v Rakúsku, Spolkovej republike Nemecko a Holandsku.
Bilancia cesty do západnej Európy? Desať stretnutí, desať víťazstiev!
O hru našich hráčok bol veľký záujem. Napríklad v essenskej Grugahalle bolo na ne zvedavých dvetisíc priaznivcov


hádzanej. Stretnutie na druhý deň komentovali viaceré mestské noviny. V jedných z nich sme si prečítali lichotiaci nadpis - Československé slečny učiteľkami hádzanej. Okrem spomínaného Essenu, hrali sme aj vo Wiesbadene, Rüdesheime, ďalej v holandskom Doetincheme, Roermonde a rakúskom Tullne.
Okrem športových povinností mohli dievčatá obdivovať Viedeň, Salzburg, Alpy, Mníchov (v príprave na olympiádu), prekrásne Porýnie, priemyselné Porúrie, kde nás mesto Essen pritúlilo na týždeň, úchvatnú holandskú krajinu s Amsterdamom i neďalekým Naardenom, kde odpočíva J. A. Komenský.
Na záver ešte mená hráčok, dnes už väčšinou starých mám, ktoré zájazd absolvovali: B. Šagátová, A. Pavlíková, E. Bzdúchová, J. Danková, M. Kulošťáková, B. Varsíková, E. Potúčková, A. Bzdúšková, V. Varsíková, Ľ. Sládková, M. Haviarová a Ľ. Korytárová (†). Výpravu dopĺňali druhý tréner Š. Závodný, lekár P. Korytár (†) a kolega J. Mikláš.

P. Uhlík