K 80. výročiu odhalenia Štefánikovej mohyly a 140. výročiu narodenia jej tvorcu

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2008_09(september), Vydané dňa: 17. 10. 2008

pre zväčšenie kliknite na obrázokV utorok 23. septembra sa pri príležitosti 80. výročia odhalenia Mohyly gen. M. R. Štefánika v Brezovej verejné spomienkové zhromaždenie. Zorganizovali ho Spoločnosť M. R. Štefánika, Mesto Brezová pod Bradlom a Spolok architektov Slovenska.
Spomienkové zhromaždenie, ktoré poctila svojou návštevou aj rodina Dušana Jurkoviča,
vnučky Táňa Jurkovičová, Eva Jurkovičová a Katarína Szalayová, začalo pri mieste jeho posledného odpočinku - Dejinnom pamätníku na


pre zväčšenie kliknite na obrázokmiestnom cintoríne. V mene Mesta sa ho zúčastnili viacerí predstavitelia na čele s primátorkou Annou Dankovou. Prítomnými boli i starostka Košarísk Anna Abramovičová, bývalí dôstojníci zo Senice a Piešťan, brezovská farárka Lívia Lichancová (na Bradle), košariská farárka Zuzana Ďurcová a ďalší hostia. Po položení kvetov o Jurkovičovi a jeho diele zasvätene prehovorili Peter Uhlík a v mene Spolku architektov Slovenska Ján Bahna. Zazneli báseň v podaní Viery Dobrovodskej i spev brezovského cirkevného spevokolu pod vedením Vladimíra Húsku.
Spomienkové zhromaždenie pokračovalo na Bradle položením kvetov a básňou pri pamätnej tabuli pred vstupom k mohyle. Vystúpili Peter Uhlík a architekt Ivan Jamnický. Po presune na mohylu odpovedal Peter Uhlík na viaceré otázky, prítomným sa prihovorila tiež Lívia Lichancová. Počas spomienkového zhromaždenia bolo možné navštíviť expozíciu venovanú Jurkovičovi a bradlianskej mohyle umiestnenú v chate na Bradle.

M. Valihora