Jarmek na Brezovej

Autor: Viera Mikulčíková <vieramikulcikova(at)gmail.com>, Téma: 2008_08(august), Vydané dňa: 18. 09. 2008

pre zväčšenie kliknite na obrázokpre zväčšenie kliknite na obrázokZa pekného počasia, početného publika, úctyhodného počtu stánkov s občerstvením sa v dňoch 22. a 23. augusta 2008 konal XII. brezofský jarmek. Okrem tradičných prvkov typických pre náš jarmok, vystúpenie Folklórneho súboru Brezová, detskej tanečnej skupiny I. C. E., návštevníci opäť videli starý rajtar od nebohého pána Jána Juríčka, ktorý obsluhoval už po niekoľkýkrát pán Ján Poláček, tri paličkárky Annu Mosnáčkovú, Potúčkovú ml. a Morávkovú, „učiteľku- priadku“ na kolovrate Annu Odnogovú z Košarísk, v životnej veľkosti namaľovaného sváka

Ragana, drevený plot (ktorý vyrobil tiež už nebohý pán Miloslav Pagáč) ovenčený vyšívanými „dečkami“, pred ktorým stáli a rečnili s návštevníkmi o vystavovaných remeselníckych nástrojoch a náradiach, omastený chlieb s cibuľou ponúkali Anna Poliaková, Anna Chvaštulová, Jozefína Krišková a Vilma Poláková. Aj tieto ženičky zapadajú do jarmočného koloritu. Brezovské pečené dobroty ponúkali domácim aj hosťom „klubistky“ Anna Reptová, Mária Reptová a Judita Kopecká. Vo dvore v Národnom dome Štefánikovom sa ľudia striedali pri ochutnávke varených makových, prejzlových a tvarohových cesteníc od veselých ženičiek Anny Potúčkovej, Anny Novákovej, Milky Šimkovej a Zdenky Závodnej. Nechýbal ani stánok s brezovským perkom. Tam ho vili a striedavo ponúkali dievčatká Andrejka Závodná, Mirka Matyášová, Veronika Koptáková, Miška Varsíková, Nikolka Vesperínová a Mirka Hornáková.
Ešteže máme Martina Holdoša alias sváka Ragana, ktorý sa zhostil sprievodného slova počas programu. Okrem vystúpenia torza domácich folkloristov sa s perfektne pripraveným hodinovým programom predstavil 30-členný súbor Old Stars z partnerského mesta Břeclav.
Pani primátorka uviedla do života knižku brezovskej rodáčky už nebohej pani Oľgy Tvarožkovej, rodenej Halabrínovej pod titulom Brezová – naša rodná.
Pre deti bol pripravený nafukovací hrad a veľký úspech mala ďalšia rodená Brezovanka pani Gabika Majerčíková, pri ktorej sa počas piatich hodín tvoril rad čakajúcich detí, ktorých skvele „zmaľovala“ na tvár a ruky.
Dopoludňajší program predelilo losovanie jarmočného mýta, po ktorom o 14.00 hodine nasledovalo vystúpenie piešťanskej skupiny Slniečko na Námestí M. R. Štefánika a pred Reštauráciou u sváka Ragana sa pri dychovej hudbe Veselanka konečne roztancovali veselí jarmočníci.
Samostatný, výnimočný retro fest sa konal v Baranci Pod skalou v piatok aj v sobotu. O čom som tu písala, je na fotodokumentácii na vebovej stránke mesta www.brezova.sk. Možno sa tam nájdete.

V. Mikulčíková