Anketa pre troch

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2008_07(júl), Vydané dňa: 13. 08. 2008

V súvislosti s blížiacim sa 40. výročím invázie vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa sme sa spýtali:
Ako ste prežívali 21. august 1968?
Ako ovplyvnili udalosti po 21. auguste 1968 váš život a život vašej rodiny, zmenil sa?


pre zväčšenie kliknite na obrázokKarol Jakeš


Zobudil som sa ráno, zapol som rádio a počúval, čo sa deje.
Keď našich čelných predstaviteľov "pozvali" do Moskvy, pretože som súhlasil s obrodným procesom, na ich podporu som mal auto oblepené ich portrétmi. Keď som týmto autom šiel do Bratislavy, kde som vtedy pracoval, Sovieti dali echo svojim a na Hradišti už čakal krížom cez cestu obrnený transportér. Zbadal som ho včas, na Hradišti to poznám, a tak som sa stihol skryť a počkal až odídu.
I keď som nebol členom strany, dotkli sa ma na pracovisku kvôli šesťdesiatemu ôsmemu previerky s tým, že ma nechali podmienečne vo funkcii.


pre zväčšenie kliknite na obrázokAlžbeta Rechtorisová


21. august 1968 ma zastihol pri návrate zo zájazdu. V Belehrade sme sa dozvedeli, čo sa stalo a na návrat sme v Juhoslávii museli čakať niekoľko dní. Nemali sme správy z domova, bála som sa, čo sa deje s rodinou a nielen ja, ale aj iní účastníci zájazdu. Nakoniec sme sa však  dostali domov, našťastie všetci z rodiny boli v poriadku.


Fedor Mikulčík

Hoci sa ma rok 1968 dotkol dosť osobne, čo nebudem viac rozvádzať, posudzujem ho ako jednu z epizód historického vývoja ľudstva a jeho negatívnu skúsenosť.