Regionálna spomienková slávnosť na Bradle

Autor: Matúš Valihora <matus_valihora(at)seznam.cz>, Téma: 2008_04(apríl), Vydané dňa: 18. 05. 2008

pre zväčšenie kliknite na obrázokAsi 2000 ľudí prišlo na Bradlo na regionálnu spomienkovú slávnosť v predvečer 89. výročia tragickej smrti gen. Dr. M. R. Štefánika.
Spomienková slávnosť, organizovaná Mestom Brezová pod Bradlom, Obcou Košariská, Spoločnosťou M. R. Štefánika, Spolkom rodákov M. R. Štefánika, Subregiónom Pod Bradlom, Múzeom M. R. Štefánika Košariská, Cirkevným zborom ECAV Brezová p. Br. a Cirkevným zborom ECAV Košariská – Priepasné, začala 3. mája o 17.


pre zväčšenie kliknite na obrázokhodine Službami Božími v evanjelickom chráme v Košariskách. Prítomných privítala domáca farárka Z. Durcová. Kázal generálny biskup ev. a.v. cirkvi Miloš Klátik, liturgovali senior My. seniorátu J. Šefčík, P. Čerfeľ a B. Dolinský, prihovorili sa senior My. seniorátu J. Šefčík a hosť z Nemecka - biskup J. Friedrich. Služby Božie obohatili spevom Spevokol cirekvného zboru Košariská – Priepasné a Mužský cirkevný spevokol z Brezovej pod Bradlom. Spomienka pokračovala položením kvetov na nádvorí Múzea M. R. Štefánika. Prítomných privítala starostka Košarísk A. Abramovičová, s milým programom vystúpili deti pod vedením riaditeľa miestnej ZŠ M. R. Štefánika M. Janšta. Minister obrany SR J. Baška vo svojom prejave zdôraznil, že Štefánik bol človekom, o ktorom možno smelo povedať, že on sám nezostal nášmu národu nič dlžný, ale národ jemu veľa dlhuje.
Spomienková slávnosť pokračovala o 19.30 hod. na Bradle. Začala preletom skupiny troch stíhačiek Mig 29 a kladením vencov za asistencie príslušníkov čestnej jednotky. Po štátnej hymne v podaní Mužského cirkevného spevokolu z Brezovej primátorka mesta Anna Danková privítala premiéra a členov vlády, parlamentu, veľvyslanectiev, zástupcov štátnej správy a samospráv všetkých stupňov, ev.a.v. cirkvi, Spoločnosti M. R. Štefánika, Spolku rodákov M. R. Štefánika a všetkých prítomných. Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili predseda vlády SR Robert Fico, členovia vlády SR Viera Tomanová, Robert Kaliňák, Jaroslav Baška a Jaroslav Izák, podpredseda NR SR Milan Hort, poslankyne a poslanci NR SR Marta Damborská, Iveta Radičová, Tatiana Rosová, Stanislav Janiš a Rafael Rafaj, zástupcovia veľvyslanectiev Francúzskej republiky, Ruskej federácie, Talianska a Českej republiky, generálny biskup ev. a.v. cirkvi Miloš Klátik. Štefánika si prišli uctiť aj predstavitelia samospráv zpoza rieky Moravy – starosta Pohořelíc Josef Svoboda i zástupcovia regiónu Východní Slovácko.
Hlavný prejav predniesol premiér Robert Fico. Vyzdvihol zásluhy M. R. Štefánika na vytvorení Čs. légií a na vzniku Československej republiky. Uviedol tiež, že Slovensko má veľa výnimočných osobností, ale práve generál Štefánik bol mimoriadnou osobnosťou, ktorá nielen oslovila množstvo Slovákov, ale i vo veľkom reprezentovala náš národ v zahraničí, a jeho život je výzva, ktorú možno nasledovať. Prítomným sa prihovoril duchovným slovom generálny biskup ev. a.v. cirkvi M. Klátik.
Potom premiér SR Robert Fico s primátorkou Brezovej pod Bradlom Annou Dankovou, starostky Košarísk Anna Abramovičová, Priepasného Zuzana Hrajnohová a primátor Myjavy Pavol Halabrín spolu s vládnymi činiteľmi zapálili vatry na rohoch 2. nádvoria Mohyly.
Celú spomienkovú slávnosť moderoval a verše Janka Kráľa recitoval Juraj Sarvaš. Slávnosť zakončil Mužský cirkevný spevokol z Brezovej pod Bradlom s dirigentom Vladimírom Húskom hymnickou piesňou Kto za pravdu horí.

M. Valihora